Цілі уроку: ознайомити
учнів із поняттям ноосфери, розглянути уявлення про місце людини в
природі та її взаємодію
з нею на різних етапах історичного розвитку
людства; визначити масштаби й наслідки антропогенного впливу на природне
середовище на сучасному етапі; розвивати
навички застосування знань інших курсів; виховувати раціональне ставлення до природних ресурсів.
ХІД УРОКУ
Організаційний етап
Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Що таке
біосфера?
Які особливості притаманні живій речовині?
Які властивості притаманні складним системам?
Чому в
живій і неживій природі хімічні елементи поширені в різних пропорціях?
III. Вивчення нового матеріалу
В. І.
Вернадський ще в першій половині XX століття передбачав, що біосфера
розвинеться в ноосферу (термін запропонував 1927 року французькі вчені Е. Леруа та П. Тейяр де Шарден). Спочатку В. І.
Вернадський розглядав ноосферу (від грецьк. ноос — розум) як
особливу «розумову» оболонку Землі, що розвивається поза біосферою. Але згодом
він дійшов висновку, що ноосфера — це певний
стан біосфери, за якого розумова діяльність людини стає визначальним фактором її розвитку. Зокрема, він зазначав, що
біосфера переходить у новий етап — ноосферу — під впливом наукової думки
й людської праці.
Отже, ноосфера — це якісно нова форма організації
біосфери, яка формується внаслідок її взаємодії з людським суспільством і
передбачає гармонійне співіснування природи й людини.
Вчення Вернадського про ноосферу включає чотири основні
положення:
1. Ноосфера — історично останній стан геологічної оболонки біосфери, що перетворюється діяльністю людини.
2, Ноосфера — сфера розуму і праці.
8. Зміни біосфери обумовлені як свідомою, так і
підсвідомою діяльністю людини.
4. Розвиток ноосфери пов'язаний з розвитком
соціально-економічних факторів.
Ноосфера відрізняється від попередніх станів біосфери
величезною швидкістю
свого розвитку. Згідно з концепцією ноосфери, людство перетворилося на найпотужнішу геологічну силу на планеті.
Вернадський підкреслював, що протягом
останніх 500 років воно освоїло нові форми енергії — парову, електричну, атомну — і навчилося використовувати майже всі
хімічні елементи. Людство освоїло всю біосферу й одержало набагато
більшу, порівняно з іншими організмами,
незалежність від навколишнього середовища. Наукова думка й діяльність людини змінили структуру біосфери: незаймана
природа швидко зникає, з'являються
нові екосистеми та ландшафти — міста, культурні землі, для яких характерні простіші
угруповання організмів.
За ступенем трансформації людською діяльністю екосистеми
поділяються на такі види:
природні — у промислово розвинутих країнах
екосистем, не захоплених людською діяльністю, майже не залишилося, хіба що в заповідниках;
антропогенно-природні — лісові насадження, луки,
ниви хоча й складаються майже винятково з природних компонентів, але створені
й регулюються людьми;
антропогенні
— переважають
штучно створені антропогенні об'єкти й, крім людей,
можуть існувати лише окремі види організмів, що пристосувалися до цих специфічних умов. Прикладом є міста,
промислові вузли, села (у межах забудови), кораблі тощо.
IV. Практична робота
Тема роботи. Аналіз особливостей історичних етапів взаємодії
суспільства та природи
Мета роботи: провести аналіз особливостей
історичних етапів взаємодії суспільства і природи.
Обладнання й матеріали: картки з
текстом для практичної роботи; карти країн, які потрібні для виконання
роботи.
Хід роботи
Варіант 1
Ознайомтесь із матеріалами підручника чи роздавальної
картки й виконайте завдання.
Проаналізуйте особливості взаємодії природи й суспільства
на прикладі України в період 1950-1990 років. Визначте найбільші проблеми, які
виникли внаслідок впливу людини на природу в цей період. Обґрунтуйте свою точку
зору.
Варіант 2
Проаналізуйте особливості взаємодії природи і суспільства
на прикладі Великобританії в період 1800-1900 років. Визначте
найбільші проблеми, які виникли внаслідок впливу людини на природу в цей
період. Обґрунтуйте свою точку зору.
Варіант З
Проаналізуйте особливості взаємодії природи й суспільства
на прикладі Давнього Єгипту в період III—II тисячоліть
до нашої ери. Визначте найбільші проблеми, які виникли внаслідок впливу людини
на природу в цей період. Обґрунтуйте свою точку зору.
V. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар