Тема. ВСТУП
Фізична географія України, предмет і методи дослідження. Формування території України. Сучасний адміністративно-територіальний устрій Мета: пригадати прийоми навчальної діяльності; з'ясувати особливості нового курсу, предмет його вивчення; ознайомити з методами дослідження природи України; використовуючи міжпредметні зв'язки з історією, охарактеризувати основні етапи формування території країни; ознайомити із сучасним адміністративно-територіальним устроєм України; продовжити формування основних навичок роботи з джерелами географічних знань, умінь аналізувати, робити висновки та узагальнення.
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, атлас, контурні карти, стінні карти: фізична, політична, фізична України, адміністративно-територіального устрою України; зразки різноманітних джерел знань з географії України, ППЗ.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Ознайомлення учнів з організацією навчального процесу протягом вивчення нового курсу, обов'язковими джерелами інформації (підручником, атласом, контурними картами), приладдям, з методичним апаратом підручника. Наголосити учням на необхідності засвоєння додаткової інформації в позаурочний час.
II. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів Що вивчає наука географія?
З якими географічними курсами ми знайомилися в попередніх класах? Що конкретно ми вивчали? Що дають нам ці знання? Що нам відомо про природу України, якщо врахувати, що в 7 класі вивчали географію Євразії взагалі?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Не знаючи і не розуміючи природні умови та природні ресурси України, життя стає не стільки складним, скільки нецікавим. Щоб стати справжніми господарями своєї Батьківщини, потрібно її не лише любити, а й добре знати.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Географія України (комплекс наук)
— Фізична — вивчає властивості, зміни в часі, закономірності розташування по території: а) природних компонентів (ресурсів); б) природних умов; в) природних комплексів.
— Соціально-економічна — особливості населення, господарства, їх розміщення по території.
2. Зв'язок фізичної географії України з іншими науками
3. Методи географічних досліджень (умовна класифікація):
а) за науковою організацією отримання даних:
— спостереження і вимірювання — робота метеостанцій, зйомки космічних супутників;
— експеримент (науково-організований дослід) — акліматизація біологічних видів;
— моделювання (створення моделей аналогічно природним комплексам або віртуальних) — заповідники, географічні карти, комп'ютерна модель утворення балки;
б) за джерелами знань: картографічні, вивчення спеціалізованої літератури, обробка статистичної інформації, ГІС тощо;
в) за розумовою діяльністю: порівняння, аналіз, прогнозування;
г) за організацією досліджень: камеральні, стаціонарні, експедиційні, дистанційні; комплексні.
4. Формування території України
Тільки в окремі періоди українські державні утворення були значними (Київська Русь, Запорізька Січ). Загалом українські території належали іншим імперіям. З поч. XX ст. утворюються різні за значенням українські державні формування (УНР, ЗУНР). 31922 р. починається етап існування України як республіки СРСР, до якої входять спочатку тільки території Лівобережжя і східного Правобережжя, а потім поступово приєднуються західні й південні землі. У 1954 р. остаточно сформувалися її межі, які залишилися без змін і після проголошення 24.08.1991 р. незалежності.
5. Сучасний адміністративно-територіальний устрій країни Поділ території на різні за рангом частини (одиниці) з місцевими органами влади задля зручності керування країною: Автономна Республіка Крим; 24 області; 2 міста державного підпорядкування (з особливим статусом); центри АР та областей, райони АР та областей, міста обласного підпорядкування, районні центри, райони в містах, селища та села.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Якими методами досліджень ми користуватимемося, вивчаючи курс? Скільки адміністративних одиниць входить до складу України? Покажіть декілька прикладів на карті. Коли Україна здобула незалежність? Згадайте конкретні події, що стосувалися формування території України.
VI. Підсумки уроку VII. Домашнє завдання 1. Опрацювати §1.
2. На контурній карті позначити АР Крим, 24 області України, Київ, Севастополь, обласні центри, свій населений пункт. 3. Визначити координати свого обласного центра.
Немає коментарів:
Дописати коментар