понеділок, 11 січня 2016 р.

10.7

1. Кількість населення на Землі
Демографія — наука про закономірності відтворення населення; вивчає процеси народжуваності, смертності, шлюбності, освіченості, міграції, зайнятості, віковий та статевий склад населення та ін.
Протягом лише ХХ ст. кількість людей виросла учетверо. У 1999 р., чисельність населення світу становила 6 млрд., зараз на Землі живуть близько 6,84 (жовтень 2009 р.) млрд. осіб. За розрахунками ООН, найближчими роками ця цифра збільшуватиметься в середньому на 78 мільйонів щорічно.
Найчисельніші країни світу (2009 р.): Китай (1 339 млн. осіб), Індія (1 166 млн. осіб), США (307,2 млн. осіб), Індонезія (240,3 млн. осіб), Бразилія (199 млн. осіб), Пакистан (176 млн. осіб), Бангладеш (156 млн. осіб), Нігерія (149,2 млн. осіб), Росія (140 млн. осіб), Японія (127 млн. осіб).
2. Відтворення населення
Два типи відтворення населення.
Перший: порівняно невисокі показники народжуваності, смертності й природного приросту (до 12 чоловік на 1000 жителів), велика частка старших вікових груп у структурі населення (старіння нації). Характерний для більшості країн Європи, Північної Америки. У деяких країнах з першим типом відтворення населення спостерігається від’ємний природний приріст, що призводить до скорочення населення, тобто депопуляції (демографічна криза).
Другий тип: порівняно високі показники народжуваності, стабільні на певному (часто низькому) рівні показники смертності та високий природний приріст (понад 12 чоловік на 1000 жителів), висока частка молодших вікових груп у структурі населення. Властивий країнам Азії, Африки та Латинської Америки. Високі показники природного приросту призводять до демографічного вибуху.
Розв’язання демографічних проблем (скорочення або швидкого збільшення населення) передбачає упровадження відповідної демографічної політики.
3. Статево-віковий склад населення
У 2005 р. середня тривалість життя складала 63,9 року для чоловіків та 68,1 року у жінок. У розвинених країнах ці показники становлять 71,9 року та 79,3 року відповідно. У світі на 100 жінок припадає приблизно 102 чоловіки. Співвідношення чоловіків і жінок у різних країнах різне.
4. Розміщення населення
Населення світу розміщується дуже нерівномірно. Середня густота населення в 2009 р. склала приблизно 48 осіб/км2.
Міське населення в сучасному світі складає майже 50 % від загальної чисельності.
Урбанізація. До найбільш урбанізованих країн, належать: Великобританія, ФРН, Швеція, Ісландія, Австралія, Уругвай, Кувейт, Ізраїль, Японія. Субурбанізація — підвищення ролі передмість, які «відтягають» на себе частину населення і функцій міст. Псевдоурбанізація — зростання населення міст за рахунок неконтрольованого притоку безробітних, що створює соціально-економічні проблеми.
Міські агломерації. Найбільші міські агломерації світу сформувалися навколо Токіо, Нью-Йорка, Мехіко, Сан-Паулу, Лондона, Парижа, Ріо-де-Жанейро та інших міст.
Мегалополіси. До найбільших мегалополісів світу відносять: Хоккайдо, Бос-Ваш, Приозерний, Каліфорнійський, Англійський, Прирейнський.
Сільське розселення. Групове (Західна Європа, Японія, Китай, Росія, Україна, країни, що розвиваються) та розкидане або фермерського типу (США, Канада, Австралія).

Немає коментарів:

Дописати коментар